Kam na výlet
Penzion Maštal je díky své poloze téměř strategické místo pro mnoho výletů jak do všude obklopující překrásné přírody křivoklátské vrchoviny, tak ale i pro návštěvu spousty nedalekých kulturních památek.

Do přírody Vás zavede nekonečné množství značených cest (červená a žlutá vedou přímo od penzionu) a velké množství cyklostezek. Zde se můžete věnovat jak pěší turistice, sbírání lesních plodů, tak i cykloturistice. U nedaleké Berounky je možné zapůjčit si lodě a sjet si kus neopakovatelné „Staré řeky“.

Níže uvádíme několik tipů na výlety v nejbližším okolí.


Keltské oppidum Stradonice (2 km)

V bezprostřední blízkosti penzionu naleznete bájné keltské oppidum Stradonice, které díky své velikosti zhruba 90 ha patří k jedním z nejvýznamnějších keltských oppid v Evropě. Rozkládal se zde komplex řemeslných dílen, zemědělských dvorců a budov patřících elitě keltských knížat, jejichž stopy vedou po pradávné stezce, vedoucí po břehu Berounky, do Českého lesa a dále až do vzdáleného Bavorska. Oppidum bylo na ve své době velmi bohaté, což dosvědčují četné nálezy, mimo jiné je známá skutečnost o nálezu velkého množství zlatých mincí v roce 1877, které nalezl syn hrobníka Libor Lebr.

Zámek (původně hrad) Nižbor (4 km)

Hrad Nižbor se nad Berounkou tyčí již od druhé poloviny třináctého století. Založil ho pravděpodobně Přemysl Otakar II. (první zmínka o něm se objevuje v roce 1265). Jeho původní jméno bylo Miesenburg, česky “Hrad nad Mží”, ze kterého vznikla dnešní název Nižbor. Dnes se v objektu nachází mimo jiné Informační středisko keltské kultury s velmi zajímavou a unikátní expozicí. V Nižboře je možné také navštívit do dnešní doby fungující a prosperující sklárnu.

Beroun (6 km)

Město s bohatou historií. Za návštěvu stojí historické náměstí s kostelem Sv. Jakuba, Plzeňská a Pražská brána a dochované zbytky opevnění. Nedaleko centra se nachází Městská hora, která zaujme především dětské návštěvníky svým medvědáriem se třemi, dnes již dospělými, medvědy ze známého večerníčku. Dále zde nejdete dětská hřiště a také rozhlednu.
www.mesto-beroun.cz

Koněpruské jeskyně (13 km)

Koněpruské jeskyně jsou nejdelším a určitě jedním z nejznámějších jeskynních systémů v Čechách.

Hrad Křivoklát (14 km)

Jeden z nejznámějších českých hradů z 12. století se tyčící na kopci nad hlubokým údolím Berounky, byl oblíbeným venkovským a loveckým sídlem českých králů. Kromě zajímavých prohlídek tu můžete během roku zastihnout také velké množství kulturních akcí.

Hrad Karlštejn (20 km)

Gotický hrad založený v roce 1348, zaujímá mezi českými hrady zcela výjimečné postavení. Hrad Karlštejn byl vybudován českým králem a římským císařem Karlem IV. jako místo pro uložení královských pokladů, především sbírek svatých relikvií a říšských korunovačních klenotů. Dnes je hrad k dispozici návštěvníkům a hostitelem mnoha kulturních akcí.

Hrad Žebrák a Točník (18 km)

Dva hrady stojící nedaleko sebe, dříve využívané zejména jako lovecká sídla. Dnes se konají na hradě prohlídky a také spousty hudebních a kulturních akcí.

Zámek Lány (19 km)

Tradiční sídlo československých, resp. českých prezidentů s překrásným parkem a lánskou oborou.

Zámek Zbiroh (21 km)

Původně románsko-gotický hrad, dnes zámek s nejhlubší studnou v Evropě (163 m) s širokou expozicí.

Zbečno (18 km)

Historicky významná obec, spojována s počátky vlády rodu Přemyslovců. Dnes je možné navštívit středověký Hamounův statek – skanzen lidové architektury, s možností seznámení se s lidovými řemesly.

Skryje (22 km)

V blízkosti vesnice se nachází naleziště trilobitů a také muzeum zkamenělin a života na venkově. Naleznete zde také několik roubených chalup a můžete se vydat do nedaleké přírodní rezervace Skryjská jezírka.

Hudlice (2 km)

Malebná vesnice se zachovalými roubenými chalupami, včetně rodné chalupy Josefa Jungmanna, která je upravená jako jeho památník s expozicí. Krásný výhled nabízí Hudlická skála.

Bránov (14 km)

Legendární přívoz Karla Proška z povídek Oty Pavla. Dnes je zde umístěno muzeum Oty Pavla. Nedaleko se nachází také slavná hospoda „U rozvědčíka“, která je stále v provozu.

Praha (okraj 25 km, centrum 38 km)

Překrásné historické město s nekonečným množstvím památek a kulturních akcí.


… a mnoho dalšího (Sv. Jan pod Skalou, Tetín, atd.)